Námestie Majstra Pavla 58, 054 01 Levoča
+421 53/4513763 ikle@levoca.sk

Významný bod na ceste za vznešenou gotikou

Gotická cesta je prvá tematická kultúrno-poznávacia trasa na Slovensku, ktorá spája región Spiš a Gemer. Okruh trasy má dĺžku 276 km a je označený hnedo – bielymi orientačnými tabuľami s piktogramom v tvare gotickej klenby. Prechádza 9 mestami a 24 vidieckymi obcami. Jeho súčasťou sú hradné komplexy, historické miesta, katedrály a kostoly, ktoré vznikli v období rozvoja gotiky. Gotická cesta prechádza aj mnohými chránenými prírodnými územiami a siaha až za hranice, do Poľska a Maďarska. Charakteristickým znakom slohu je výška i štíhlosť stavieb a lomený oblúk, ktorý sa uplatnil na oknách, portáloch a klenbách. Pre gotický sloh sú typické aj rozety – veľké okrúhle okná.

Gotiku zo západnej Európy na Spiš priniesli cirkevné rády, ale hlavne nemeckí prisťahovalci, osídľujúci naše územie v 13. storočí. Vo svojej vlasti boli svedkami intenzívneho rozvoja miest a túto formu zavádzajú aj na Spiši. Darí sa im to vďaka rozsiahlym výsadám a privilégiám, ktoré v novej krajine dostali. Ovládali mestskú administratívu, súdnictvo, obchod i remeslá. Na Spiš priniesli vyspelé formy poľnohospodárskej výroby, obchodu, baníctva a preniklo tu vďaka ním aj vyspelé gotické staviteľstvo, umenie a umelecké remeslá.

 

 

chram_29_D

Kostol sv. Jakuba v Levoči (foto: Dana Kristeková)

K najvýznamnejším miestam Gotickej cesty sa radí Levoča s Kostolom sv. Jakuba a dielom Majstra Pavla z Levoče, ktoré je vyvrcholením gotického rezbárstva na Slovensku.

Gotický štýl je v meste bohato zastúpený. Reprezentuje ho aj kostol zasvätený Panne Márii Kráľovnej anjelov a sv. Ladislavovi. S priľahlým kláštorom a unikátnou gotickou krížovou chodboufreskovou výzdobou, rajským dvoromfontánou je reprezentatívnym príkladom stredoeurópskej mendikantskej architektúry a patrí k jedinečným stavbám svojho druhu na Slovensku.

Zaujímavým bodom na Gotickej ceste je v okrese Levoča aj gotický kamenný most a Kostol antonitov v Dravciach, Kostol sv. Ladislava a Kaplnka Zápoľských v Spišskom Štvrtku, Katedrála sv. Martina v Spišskej Kapitule a svetskú gotickú architektúru predstavuje Spišský hrad.

 

 

cierny.kostol_0_D

Kostol Panny Márie Kráľovnej Anjelov a sv. Ladislava (foto: Dana Kristeková)

cierny.kostol_11_D

Kostol Panny Márie Kráľovnej Anjelov a sv. Ladislava (foto: Dana Kristeková)

kostol_D_207

Kostol sv. Jakuba v Levoči (foto: Dana Kristeková)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Úvodné foto:Gotická Krížová chodba v Levoči –  Dana Kristeková, Informačná kancelária mesta Levoča

Spracovala: Dana Kristeková, Informačná kancelária mesta Levoča

Zdroj: Turistický región SPIŠ – GEMER Gotická cesta, vydal: BAMBOW pre SRRA Spišská Nová Ves, 2004

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *