Námestie Majstra Pavla 58, 054 01 Levoča
+421 53/4513763 ikle@levoca.sk

Legenda o nespokojnom anjelovi

Po vpáde Tatárov v roku 1241 začal uhorský kráľ Belo IV. s rozsiahlym osídľovaním spustošenej krajiny. S úmyslom pozdvihnúť jej obranyschopnosť a úroveň hospodárstva pozýva do Uhorska hlavne Sasov, ktorí sa vyznali v remesle, v obchode a v hospodárení vôbec. Dáva im mnohé donácie, ale zároveň ich zaväzuje k vojenskej povinnosti.

V kronike Gašpara Haina sú spomenuté tri nevydarené pokusy Sasov, vybudovať mesto, ktoré predchádzalo dnešnej Levoči.  Vo vybraných lokalitách  pri Spišskej Sobote, Dreveníku a na Mestskom vrchu, nachádzajúcom sa necelé 3 km juhovýchodne od súčasnej Levoče, smerom k Spišskej Novej Vsi, stroskotali ich plány buď na nedostatku vody, alebo kameňa ako stavebného materiálu.

Viktor Greschik, historik a botanik, uvádza vo svojej kronike legendu, ktorá hovorí o tom, že Sasom hľadajúcim miesto pre stavbu nového opevneného mesta pomohol anjel. Ten sa už nemohol dívať na ich beznádej,  zjavil sa im a ukázal na vrch neďaleko dnešného mesta, zvaný Stará Levoča alebo Mestský vrch.  Deň čo deň sledoval ich dielo z výšky , ale z nejakého dôvodu sa mu nepáčilo. Nespokojný, preniesol údajne za jednu noc staviteľov a ich stavebné dielo na kopec, kde stojí dnešná Levoča. Podľa historikov však nemecky hovoriaci osadníci nezakladali nové osady, ale usádzali sa v blízkosti už vybudovaných slovanských osád, s ktorými postupne splynuli. Levoča vznikla pravdepodobne z troch takýchto osád.

 

Spracovala a foto: Dana Kristeková, Informačná kancelária mesta Levoča

Zdroj:

SUCHÝ, Michal: Dejiny Levoče. Zv. 1. Košice, Východoslovenské vydavateľstvo, 1974

ŽIFČÁK,  František: Stará Levoča v archívnych prameňoch zo 16. – 18. storočia.  In: Archeologiahistorica 18/93, 1993

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *