Námestie Majstra Pavla 58, 054 01 Levoča
+421 53/4513763 ikle@levoca.sk

Cesta svätého Jakuba

Svätý Jakub je patrónom mesta Levoča i jeho rímskokatolíckeho farského kostola – Baziliky minor sv. Jakuba. Mušľa hrebenatka – symbol sv. Jakuba a zároveň aj pútnikov, zdobí domy na levočskom námestí. Mesto sa stalo súčasťou prvej Jakubskej cesty na Slovensku, otvorenej 16. 11. 2013. Trasa začína v mestskej časti Košice – Čermeľ a pokračuje cez Kojšovskú hoľu, Gelnicu – Thurzov, Plejsy, Spišský hrad a Levoču. Od mesta Compostela je trasa vzdialená približne 3131 km. Preukaz (Credential) pútnika, do ktorého sa zaznačujú pečiatky z navštívených miest Jakubskej cesty, je možné objednať na www.jakubskacesta.eu a obdržať poštou, alebo ho zakúpiť na niektorých označených miestach tejto trasy, v Levoči konkrétne v SNM – Spišské múzeum v Levoči – expozícia Radnica a v Kláštore minoritov pri Kostole Ducha Svätého. Pútnici, ktorí chcú putovať z Košíc do Compostely, môžu svoju púť vykonať peši, na koni, ale aj na bicykli.

sv. Jakub 1

Svätý Jakub – patrón pútnikov (Kostol sv. Jakuba v Levoči)

K európskej trase sa pripojilo Košice – Európske hlavné mesto kultúry 2013 prostredníctvom Live AID International, Rady mládeže Košického kraja i ďalších partnerov.

Otvorenie prvej svätojakubskej sezóny na Slovensku a prvej Jakubskej cesty do Compostely zo Slovenska sa ukutočnilo 15. 5. 2014 v priestoroch starobylej radnici v Levoči. Štrnásť Jakubských pečatí, pre miesta Jakubskej cesty na Slovensku, mobilné apikácie a tabuľu, ktorá sa nachádza v blízkosti Baziliky minor sv. Jakuba v Levoči,  požehnal Milan Lach – pomocný biskup Prešovskej archieparchie.

Chrám sv. Jakuba 1

Kostol sv. Jakuba v Levoči

Na mieste dnešnej Baziliky minor sv. Jakuba v Levoči stál už pred mongolským vpádom chrám, pravdepodobne tiež zasvätený sv. Jakubovi staršiemu. Svedčia o tom hroby z polovice 13. storočia, nachádzajúce sa pri jeho severnom múre. Súčasnú podobu získaval kostol postupne od 14. storočia. Patrí medzi najstaršie a najväčšie kostoly na Slovensku. Svoje zasvätenie slávi 25. júla. V tento deň, na sv. Jakuba, sa v minulosti konali v Levoči výročné jarmoky. Mimoriadnu historickú hodnotu v interiéri má rezbárske dielo Majstra Pavla z Levoče.

sv. Jakub 2

Mušľami zdobený Spillenbergov dom v Levoči

Cesta sv. Jakuba je názov púte vedúcej do Santiaga de Compostela v španielskej Galícii, k miestnej katedrále, v ktorej sú uložené ostatky sv. Jakuba, Kristovho učeníka. Prvú púť, ktorá je aj písomne doložená, vykonal v roku 951 biskup z Le Puy. Okolo tejto trasy sa postupne budovali kostoly a kláštory so svätými relikviami. Prvý manuál pre pútnikov, ktorý obsahuje liturgické texty týkajúce sa sv. Jakuba, kázania, správy o zázrakoch a popis trasy pochádza z 12. storočia. Symbolom dlhotrvajúcej púte sa v stredoveku stala mušľa hrebenatka. Od roku 1987 sa nachádza na všetkých smerových značkách trasy. V roku 1993 bola Cesta sv. Jakuba zapísaná do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Svätojakubské cesty prechádzajú do Santiaga de Compostela celou Európou a spájajú kostoly zasvätené sv. Jakubovi, ale aj iné významné miesta duchovného charakteru. Miesta sa prezentujú nielen logom, ale aj infraštruktúrou a službami.

musla_D

Detail mušle na domoch v Levoči

Trasa pútnikov do Santiaga de Compostela sa historicky odvíja od udalosti, keď apoštol Jakub išiel po smrti Ježiša Krista hlásať kresťanstvo na Pyrenejský polostrov. Dostal sa až k Atlantickému oceánu, kde videl koniec sveta (lat.Finisstera – mys v Galícii, Španielsko). Na spiatočnej ceste zbadal padať hviezdy na pole. To miesto nazval Compostela a túžil byť pochovaný práve tam, čo sa mu aj splnilo. Takto vznikol názov Santiago de Compostela – Sv. Jakub z Compostely. Hrob sv. Jakuba objavil pustovník a časom tu vznikla katedrála a pútnické miesto.

Jakubská cesta je dnes jediná značená pútnicka cesta na Slovensku, ktorá sa napája na Jakubskú cestu v Poľsku a Rakúsku. Okrem žltej jakubskej šípky značenej na trase Jakubskej cesty je umiestnených 30 informačných tabúľ s Jakubskou mušľou a popisom zaujímavosti navštíveného miesta.

Trasy Jakubskej cesty na Slovensku dávajú možnosti spoznať prírodné krásy aj pamiatky UNESCO v regiónoch Slovenska.

Pri Kováčovej vile v Levočskej doline bola v marci 2019 požehnaná socha sv. Jakuba staršieho a socha pútnika. Osadená je tu aj nová informačná tabuľa Jakubskej cesty.

Trasy:

Košice – Gelnica/Thurzov – Levoča

Levoča – Podolínec – Litmanová – Krakov

Banská Bystrica – Sampor – Zvolen, Žilina/Budatín – Turzovka – Trojmedzie

Nitra – Trnava – Svätý Jur – Bratislava – Viedeň

Pútnicka Jakubska cesta Slovensko® v sieti európskej Jakubskej cesty Camino de Compostela sa nachádza od roku 2012, keď jej prvá časť bola vybudovaný na trase Perlova dolina – Turzov. Druhá časť bola otvorená v roku 2013, keď Košice boli Európske hlavné mesto kultúry. Otvorenie sa uskutočnilo za účasti prezidentov Jakubskej cesty  z Rakúska, Nemecka, Poľska a Slovenska.

Oficiálne aktivity koordinuje a zastrešuje Asociácia Fórum Jakubskej cesty, Priatelia sv. Jakuba a Jakubskej cesty, Confraternity Sancti Iacobi – Bratstvo sv. Jakuba Slovensko/Poľsko/Francúzsko/Rakúsko a minoriti. Geograficky a historický Itinerár požehnal pápež František na Svetovom stretnutí mladých v Krakove. V roku 2011 Jakubská cesta bola prezentovaná v Madride a Compostele. Od  roku 1987 je vyhlásená Európskou radou ako Prvá kultúrna cesta v Európe.

Informácie:

 www.jakubskacesta.wbl.sk

www.jakubskacesta.eu

Spracovala:  Dana Kristeková, Informačná kancelária mesta Levoča

Zdroj: sk.wikipedia.org/wiki/Trasa_pútnikov_do_Santiago_de_Compostela

18 thoughts on “Cesta svätého Jakuba”

 1. ikle píše:

  Ďakujeme, že ste navštívili našu webovú stránku, aj za Váš zaujímavý príspevok. Sme radi, že sa webová stránka Informačnej kancelárie mesta Levoča stala miestom, kde sa vymieňajú informácie. Potešia nás samozrejme aj ďalšie príspevky 😉 .

 2. Matus píše:

  Bolo krásne putovať po Jakubskej ceste zo Spiškého hradu do Levoče aj tento víkend 8-9.4.2017. Už po 12 krát a stále je to iné. Jar, leto, jeseň i zima ukazujú prirodu i mesto vždy akoby nanovo. V nedeľu 9. apríla 2017 otvorili novú sezónu na Jakubskej ceste na Slovensku. Táto 5. sezóna má niekoľko zvláštnosti. V tomto roku sa nesie putovanie s oslavami 710 rokov putovania po Jakubskej ceste do Compostely zo Slovenska, 25 rokov obnovy putovania zo Slovenska do Compostely a 5 rokov putovania po Jakubskej ceste na Slovensku. V sobotu 8.4.2017 pútnici prešli po Jakubskej ceste 25 km zo Spišského hradu do Levoče. Účastníci sa pozdravili v telemoste aj so 700 mladými ľuďmi z Afriky a Brazílie, ktorý putovali počas víkendu vo svojich krajinách trasy viac ako 120 km dlhé. Vypočuli si príbehy putovania v Stredoveku zo Spiša do Compostely aj svedectvá z minuloročného 300 km putovania Levoča – Krakow na Svetové stretnutie mladých. Predstavili 2. vydanie mapy Jakubskej cesty na Slovensku a 3. vydanie mapy Európskej Jakubskej cesty do Compostely. Od roku 2012 značia oficiálne schválenu Jakubskú cestu na Slovensku dobrovoľníci pod vedením asociácie Fórum Jakubskej cesty a Priateľov sv. Jakuba a Jakubskej cesty. Počas 5 rokov prešlo Jakubskú cestu v piatich regiónoch Slovenska /Košice, Spiš, Žilina, Banská Bystrica, Nitra – Trnava – Bratislava/ viac ako 3200 pútnikov z 12 krajín sveta. V závere minulého roka asociácia Fórum Jakubskej cesty spolu s Univerzitou Konštantína filozofa v Nitre usporiadala európske konferenciu na tému Jakubskej cesty do Compostely z historickej, umeleckej perspektívy i možnostiach rozvoja cestovného ruchu, kde vystúpil aj veľvyslanec Španielska. Oslavy 710 rokov sprevádza putovná výstava 3333 km putovania po Jakubskej ceste do Compostely, ktorú po Bratislave a Nitre, si záujemcovia budú môcť v máji a júni pozrieť v Levoči, Žiline a ďalších mestách.

  1. ikle píše:

   Ďakujeme za príspevok 🙂

 3. Agata píše:

  Zujímalo by ma či je niekde popis cesty az z Levoče do kežmarku podolínca atd. lebo je iba KE-Le
  Dakuje Agi

  1. ikle píše:

   Informácie ohľadom Jakubskej cesty a kontakty na organizátorov tohto projektu nájdete na http://www.jakubskacesta.wbl.sk, http://www.jakubskacesta.eu

   1. Marek píše:

    Je možnosť si kúpiť mapu Spišskej trasy Jakubskej cesty:
    Levoča – Kežmarok – Podolínec- Vyšné Ružbachy – Litmanova – Čevený kláštor.
    http://www.jakubskacesta.eu, Email: jakubskacesta7@gmail.com

    1. ikle píše:

     Organizátor projektu Jakubská cesta nám zatiaľ mapy nedodal. Skúste kontaktovať priamo jeho. Kontakty nájdete v odkazoch.
     http://www.jakubskacesta.wbl.sk, http://www.jakubskacesta.eu

     1. Marek píše:

      Sú stále k dispozícii Mapy Jakubskej cesty Spiš: Levoča – Kežmarok – Podolínec – Vyšné Ružbachy – Litmanova – Červený kláštor. Tak ako v Levoči aj vo Vyšných Ružbachoch je mapu možné zakúpiť na výstave 3333 km po Jakubskej ceste zo Slovenska do Compostely pri príležitosti 710 rokov putovania po Jakubskej ceste, 25 rokov obnoveného putovania a 5 rokov existencie Jakubskej cesty alebo prípadne objednať si mapu prostredníctvom emailu: jakubskacesta7@gmail.com

 4. Livia píše:

  V sobotu 12.8.2017 o 10.00 bude v Krakowe v sanktuariu JP II. odhalena mozaika a kaplnka Levocskej Panny Marie. Prave pred rokom z Levoce putovali od baziliky sv.Jakuba po Jakubskej ceste do Krakowa na stretnutie s papezom Frantiskom putnici v troch skupinach a zucastnili sa pozehnania novej krakowskej kaplnky sv.Jakuba.

  1. ikle píše:

   Ďakujeme za info.

 5. Martin píše:

  Vzali sme si putnicku muslu a vybrali sme sa zdolat pocas jarnych prazdnin 2019 novu trasu Jakubskej cesty z Presova cez Velky Saris a Brutovce do Levoce. Velmi dobre znacena zltou sipkou a infotabulami JC, krasne vyhlady a ocenujeme aj to ze je celkom dobre schodna aj pre rodinu a deti (ziakov Strednej a Zakladnej skoly). Spoznali sme nove miesta Slovenska a dozvedeli nieco nove o apostolovi Jakubovi. Skoda ze mesta Presov a Levoca nerobia tejto Jakubskej ceste viac propagacie v mediach a na festivaloch cestovneho ruchu doma i v zahranici. Jakubska cesta je uzasny fenomen a za minuly rok v Europe na nej bolo ucastnych viac ako 370 000 putnikov. Je to teraz na Slovensku jedina putnicka cesta ktora ide z Vychodu na zapad Slovenska.

  1. ikle píše:

   Váš podnet sme zaslali Mestskému úradu v Levoči. Ďakujeme

  2. Agata píše:

   Veru malo by sa viac propagovať, pretože v mediách je plno dezinformáci, Zrazu, akoby ľudia, ktorí stáli pri zrode značenia tejto cesty ani neexistovali

   1. Agata píše:

    Išla som na dva pokusy z Košíc najprv so psíkmi r. 2016 tí, ale na Erike odmietli íst dalej a musela som sa vrátit, do Košíc. Potom tak vyšlo, že proste sa nedalo. Minulého roku som išla sama z Ke v júni na etapy vždy vo volne jednu etapu a večer sa vrátila do KOšíc, lebo synovi sa vrátili epileptické záchvaty. Cesta bola úžasná a užila som si ju. Máme nádhernú prírodu, máme čo ukázať i ponúknut svetu.Tohoto roku som putovala hlavne na Moravae z Opavy cez Olomouc do Mikulova po Moravskej Svätojakubskej ceste. s pútnikom Petrom Hirschom.
    Putovanie po Slovensku mi zhatili nečakané zdravotné problémy,O to viac ma potešla info tabula vo Vyšných Ružbachoch, kde som bola na prelome oktobra a novembra na dodatkovej dovolenke.- k tej dezinformácií ešte tolko, že istý nemenovaný pán mi povedal, že vraj cesta z Levoče cez Kežmarok Podolínec na Litmanovú nie je značená a on je pri tom z Kežmarku podobných klamstiev je kade tade vela.

 6. Tereza píše:

  Bola to super skusenost kracat pocas jula po Jakubskej ceste z Presova cez Velky Saris a Brutovce,Ulozu do Levoca a potom az na Cerveny Klastor. Stretli sme uzasnych ludi z Polska a Brazilie ktory putovali po tejto trase ako my. Vyhlady a pokoj na tejto ceste je darom pre relax a odpocinutie si od prace a a vsetkych starosti. Doporucujeme.

  1. ikle píše:

   Ďakujeme, že ste sa podelili o svoj zážitok práve na našej webovej stránke. 🙂

 7. Edita píše:

  Minuly rok v auguste a tento rok 2021 v juli sme s manzelom presli celu Jakubsku cestu od Cerveneho klastora do Levoče a teraz z Presova do Levoče. Krasna skusenost, nadherne vyhlady. Pojdeme este trasu Zilina – Trojmedzie na jesen v oktobri ked bude priroda plna farieb.

  1. ikle píše:

   Ďakujeme, že ste sa na našej webovej stránke podelili o svoj zážitok.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *