Námestie Majstra Pavla 58, 054 01 Levoča
+421 53/4513763 ikle@levoca.sk

Závada

Závada (70 obyvateľov  k 1.1.2013) –  rázovitá horská obec je od roku 1986 miestnou časťou okresného mesta Levoča zapísaného do zoznamu UNESCO. Leží v južnej časti Levočských vrchov, kde pramení i Levočský potok.

Hoci najstaršia písomná zmienka o obci pochádza z roku 1317, nazývaná vtedy ako Villa Gothfredy,  osada existovala desiatky rokov predtým. V dôsledku svojej polohy patrila Závada mestu Levoča a bola jej poddanskou obcou až do roku 1848.

 

 

Závada 078

Zrubové domy

 

Osada leží v nadmorskej výške 800 až 820 m, s jednopodlažnou zástavbou zrubových drevených domov na vysokých podmurovkách a sedlovou strechou. Tieto rázovité drevenice sú voľne roztrúsené po svahu. Pred Závadou je postavená Kaplnka Panny Márie – Pomocnice. Uprostred obce sa vypína rímskokatolícky kostol zasvätený svätej Anne, ktorý je jej dominantou. Pôvodne to bola gotická kaplnka, ale od roku 1784 bola prestavaná do terajšej podoby. Nachádza sa tu neobaroková monštrancia z polovice 18. storočia s tepaným dekórom a barokový kalich z roku 1720. Pôvodná drevená zvonica pri kostole bola zbúraná a v roku 1972 postavená nová,  takého istého tvaru. Vo zvonici sú dva zvony. Starý zvon z roku 1624 pochádzajúci z dielne Jána Erweho a druhý z roku 1923. Kaplnka na svahu nad obcou   z roku 1812 je zasvätená patrónke obce, svätej Anne. Tretina chotára sa  roku 1953 stala súčasťou Vojenského výcvikového priestoru Javorina, ale na šťastie nemusela byť vysídlená a nezanikla ako iné obce. V súčasnosti milovníci pešej turistiky aj cykloturistiky  môžu bývalé vojenské pásmo využívať po nenáročných lúčnato-lesných partiách  horskej obce Závada.

 

Závada 040

Kostol sv. Anny

Atraktívne  prostredie v obci umožňuje realizovať celoročnú rekreáciu, turistiku a  zimné športy. Okolité terény sú rajom pre milovníkov lyžovania. Hneď za obcou sú vybodované lyžiarske vleky pre začiatočníkov, ale i pre skúsených lyžiarov. V prekrásnom prostredí prírody sú nezabudnuteľné prechádzky. Priamo cez obec vedie Levočská cyklomagistrála a z obce vychádza peší chodník, ktorý spája centrálnu časť Levočských vrchov. Z hlavného hrebeňa  vidieť svahy Vysokých Tatier, Nízkych Tatier a Slovenského Rudohoria.

 

 

 

Závada 015

Pohľad na Závadu

Závada 066

Ľudová architektúra

 

 

 

 

 

 

 

 

Spracovala: Dana Kristeková, Informačná kancelária mesta Levoča

Foto: Mesto Levoča

 

 

 

 

 

One thought on “Závada”

  1. Rado píše:

    Je to krasna obec.ziju tam mili ludia len skoda ze vleky uz nefunguju a v obci nieje ziaden obchod s potravinami

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *