Námestie Majstra Pavla 58, 054 01 Levoča
+421 53/4513763 ikle@levoca.sk

VIII. Kaplnka sv. Juraja

kaplnka_2

Výklad o Súsoší sv. Juraja

V rámci Dní európskeho kultúrneho dedičstva, ktoré sú významným celoeurópskym podujatím organizovaným Radou Európy a Európskou komisiou, sa dňa 10. 9. 2011 uskutočnili v Levoči dve vydarené podujatia.

 Prvým z nich bola ďalšia časť z cyklu Potulky Levočou. Tentokrát išlo o prehliadku Kaplnky sv. Juraja, ktorá je najstaršou prístavbou Kostola sv. Jakuba. Táto, pôvodne pohrebná kaplnka košického mešťana Juraja Ulenbacha, je bežne verejnosti nedostupná a preto bola aj z tohto dôvodu skutočnou lahôdkou pre milovníkov umenia a histórie. Počas odborného výkladu Mgr. Evy Spalekovej z Oblastného reštaurátorského ateliéru v Levoči a levočského dekana Mons. Františka Dlugoša si mohli záujemcovia pozrieť nedávno zreštaurované Súsošie sv. Juraja bojujúceho s drakom od Majstra Pavla z Levoče v jeho originálnom umiestnení a to na stenovej konzole s pozadím nástennej maľby, obklopujúcej ho v troch rovinách a dokresľujúcej celkový dej scény. Toto originálne skĺbenie maľby v pozadí s dominantným figurálnym sochárskym výjavom v popredí vytvára zvláštny panoramatický obraz deja, ktorý sa pred prítomnými divákmi odohrával v takmer stostupňovom uhle. Maľba však nezobrazuje len výjav oslobodenia panny svätcom, ale zaznamenáva tiež pravdepodobne skutočný vzhľad Spišského hradu zo 16. storočia. Kaplnka odhalila svojim návštevníkom celý svoj vzácny interiér, spolu aj s unikátnymi bohoslužobnými predmetmi z produkcie levočského zlatníka Jána Szilassiho, ktoré sú národnou kultúrnou pamiatkou.

Sv.Juraj s drakom panoráma

Svätý Juraj s drakom

DSCF4656

Vystúpenie folklórneho súboru Levočan

Druhé podujatie, ktoré sa konalo v altánku mestského parku za krásneho slnečného počasia, nieslo priliehavý názov Septembrové popoludnie s folklórom. Pestrosť krojov i spev a tanec v podaní členov tanečnej zložky folklórneho súboru Levočan a rezká muzika Ľudovej hudby Dominika Maniaka nenechala nikoho na pochybách, že aj naše nehmotné kultúrne dedičstvo je naozaj jedinečné.

Za spoluprácu ďakujeme Mons. Františkovi Dlugošovi, Mgr. Eve Spalekovej, folklórnemu súboru Levočan, Ľudovej hudbe Dominika Maniaka, Mestskému kultúrnemu stredisku v Levoči a všetkým účastníkom.

 

 

 

 

Úvodné foto: Mesto Levoča

Spracovala: Dana Kristeková, Informačná kancelária mesta Levoča

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *