Námestie Majstra Pavla 58, 054 01 Levoča
+421 53/4513763 ikle@levoca.sk

Mariánska hora

DOPRAVA

Ku Kostolu Navštívenia Panny Márie (bazilika minor) na Mariánskej hore je možné bežne dôjsť peši, autom aj autobusom. Okrem hlavného kostola sa na vyvýšenine (760,5 m n. m.) nachádza gréckokatolícka kaplnka, pútnický a exercičný dom, juhozápadne od baziliky vonkajší oltár, severovýchodne kaplnka Panny Márie s vyvierajúcim prameňom a pred západným vstupom do baziliky stojí socha sv. Jána Nepomuckého.

Počas hlavnej púte, ktorá sa koná každoročne vždy v prvý júlový víkend, je možné dostať sa na pútnické miesto iba peši alebo kyvadlovou autobusovou dopravou, ktorá slúži z kapacitných dôvodov hlavne chorým a starším.

Peších pútnikov dovedie k pútnickému miestu Aleja Jána Pavla II. s piatimi kaplnkami. Kaplnky pripomínajú osoby a udalosti zo života Panny Márie (Sv. Anna, Zvestovanie, Panna Mária s dieťaťom, Pieta, Nepoškvrnené počatie). Chodník je asfaltový, trasa pomerne prudko stúpa. Vzdialenosť z centra k bazilike je asi 2 km (40 – 60 minút, podľa kondície).

Pre autá a autobusy je zriadená užšia asfaltová cesta. Vzdialenosť k bazilike z centra po tejto trase je asi 6,5 km.

OTVÁRACIE HODINY A CENNÍK VSTUPNÉHO

Bazilika Navštívenia Panny Márie na Mariánskej hore v Levoči nemá tradičné organizované vstupy ani vstupný poplatok. Od jari do jesene je počas dňa kostol otvorený. V prípade, že je kostol zatvorený, sprístupnia ho na požiadanie rehoľné sestry z Pútnického a exercičného domu, ktorý sa nachádza v tesnej blízkosti kostola.

PÚTE

Hlavná púť sa koná vždy v prvý júlový víkend z príležitosti sviatku Navštívenia Panny Márie (2. 7.), ktorému je bazilika zasvätená.
Od jari do jesene organizuje na pútnickom mieste Rímskokatolícky farský úrad v Levoči púte pre seniorov, rodiny, mládež, vojakov, skautov, bohoslovcov, zdravotne postihnutých a skupiny pútnikov z farností zo Slovenska aj zahraničia. O týchto púťach sa môžete bližšie informovať priamo na farskom úrade rkc@levoca.sk alebo u rehoľných sestier v Pútnickom a exercičnom dome na Mariánskej hore marianskahora@levoca.sk.
Na Mariánskej hore sa vykonávajú duchovné cvičenia biskupov, kňazov, rehoľníkov, rehoľníc a laického apoštolátu.

BOHOSLUŽBY

Počas celého roka sa na Mariánskej hore slúžia sväté omše vždy v prvú sobotu v mesiaci. Sú to tzv. Fatimské soboty so začiatkom podľa bohoslužobného poriadku. Zvyčajne je to o 9.30 hod.

V zimnom období sa v nedeľu sväté omše na Mariánskej hore nekonajú. Nedeľné sv. omše sa začínajú konať od 2. veľkonočnej nedele do poslednej októbrovej nedele, so začiatkom o 14.30 hod. V tomto období sa tu konajú sv. omše aj počas veľkých cirkevných sviatkov a z príležitosti sviatkov Panny Márie. Termíny sú v bohoslužobného poriadku.

V prípade, že má skupina pútnikov záujem odslúžiť sv. omšu na Mariánskej hore so svojim kňazom, je potrebné dohodnúť termín v dostatočnom predstihu s rehoľnými sestrami v Pútnickom a exercičnom dome na Mariánskej hore marianskahora@levoca.sk.

V prípade, že má skupina pútnikov záujem odslúžiť sv. omšu na Mariánskej hore s miestnym kňazom, avšak iba v slovenskom jazyku, je potrebné dohodnúť termín v dostatočnom predstihu s Rímskokatolíckym farským úradom v Levoči rkc@levoca.sk.

 

enMaria’s_Hill

 

 

 

 

Úvodné foto: Dana Kristeková

Spracovala: Dana Kristeková, Informačná kancelária mesta Levoča

 

 

 

 

 

16 thoughts on “Mariánska hora”

 1. martastrakova píše:

  požehnaný den,kedy bude puť seniorov tohto roku?dakujem

 2. Dobrý deň,chcela by som vedieť kedy v akých intervaloch chodidoprava na Mariansku horu ďakujem.

  1. ikle píše:

   Doprava na Mariánsku horu je bežne možná len vlastným motorovým vozidlom alebo peši. Kyvadlová doprava premáva iba v čase hlavnej púte.

 3. Martin píše:

  Dobrý deň, uvádzate, že kyvadlová doprava bude iba v čase hlavnej púte, to sa myslí ktorá? V letáku je že bude premávať 7.7. Takže tá hlavná je sobotná? Viete už o koľkej bude premávať? Ďakujem.

  1. ikle píše:

   Hlavná púť na Mariánskej hore v Levoči je každoročne dvojdňová. Koná sa vždy prvý júlový víkend z príležitosti sviatku Navštívenia Panny Márie (02.07.), ktorému je bazilika na Mariánskej hore zasvätená. Plný júlový víkend v tomto roku pripadol na 7. – 8. júla.
   Kyvadlová doprava premáva už tradične iba v sobotu a to v čase od 7.00 do 12.00 hodiny. Je orientovaná prevažne na sv. omšu, ktorá sa koná o 10.00 hodine. Keďže je v nedeľu podstatne viac pútnikov ako v sobotu a priestor pod Mariánskou horou je obmedzený, v nedeľu 8. 7. 2018 kyvadlová doprava premávať nebude z bezpečnostných dôvodov. Vstup na Mariánsku horu je možný len peši. V prípade, že sa chcete dostať počas púte v dňoch 7. – 8. júla na Mariánsku horu vlastným motorovým vozidlom, je nutné vyžiadať si povolenie z Rímskokatolíckeho farského úradu v Levoči, ako uvádzame vyššie.

 4. Mária Fiasková píše:

  Prosím Vás,kedy bude púť seniorov?

  1. ikle píše:

   XXI. ročník celoslovenskej púte seniorov sa bude konať 12. júla 2018 na Mariánskej hore v Levoči so začiatkom 7.50 hodine.
   Kontakt: Andrej Dupaľ, 051/775 1084, 0907 957 688, andrejdupal@mail.t-com.sk

 5. Jana Vernusová píše:

  Prosim o informaciu, ci bude premavat kyvadlova doprava na Mariansku horu aj v pondelok, 02.jula 2018, resp. ci sa v tento den tam mozeme dostat hore vlastnym autom alebo autobusom. Je tiez v tento den potrebne povolenie?

  1. ikle píše:

   2. 7. 2018 bude premávať kyvadlová doprava od zimného štadióna v Levoči na Mariánsku horu v čase od 7.00 do 19.00 hodiny.

 6. Ing. Emília Nováková píše:

  Prosím o informáciu – 2.7.2018 ak sa chceme na Mariánsku horu dostať vlastný autom, je to možné, potrebujeme povolenie? Ak áno, od koho, kde si ho môžme zaobstarať? Za poskytnutie informácií vopred ďakujem.

  1. ikle píše:

   2. 7. 2018 je na Mariánsku horu zabezpečená v čase od 7.00 do 19.00 hodiny kyvadlová doprava. Podľa informácie Mestskej polície je pre vstup na Mariánsku horu vlastným motorovým vozidlom potrebné vyžiadať si povolenie Rímskokatolíckeho farského úradu v Levoči.
   http://rkc.levoca.sk/kontakt.html

 7. Ing. Mária Kymlová píše:

  Poprosím o informáciu, či 5.7.2018 je potrebné povolenie pre vstup na Mariánsku horu vlastným motorovým vozidlom.
  Ďakujem

 8. ikle píše:

  Podľa informácie Mestskej polície v Levoči, je 5. 7. 2018 vstup na Mariánsku horu vlastným motorovým vozidlom povolený. Kyvadlová doprava premávať nebude.

 9. Anna Baranová píše:

  Prosím vás o informáciu či bude kyvadlová doprava aj v deň púte pre seniorov , t.j. 12.7.2018.Ďakujem.

  1. ikle píše:

   Odporúčame kontaktovať organizátora púte seniorov – Andrej Dupaľ, 051/775 1084, 0907 957 688, andrejdupal@mail.t-com.sk.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Translate »